ZNACZENIE WYPRAWY

Wyprawa należała do najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości i w historii odkryć geograficznych. Po raz pierwszy opłynieto Ziemię dookoła, dzięki czemu praktycznie i ostatecznie dowiedziono jej kulistego kształtu. Uzyskano właściwe wyobrażenie o jej rozmiarach oraz o rozległości Oceanu Spokojnego, a także w końcu potwierdzono ostatecznie, że K. Kolumb odkrył nową, odrębną część świata.

Podróż Magellana należy też do największych wyczynów w dziejach żeglugi. Wiedzą i umiejętnościami żeglarskimi przewyższał on pod wieloma względami Kolumba i Vasco da Gamę. Magellan samodzielnie opracował plan wyprawy, nie mając żadnych poprzedników w realizacji tak śmiałego projektu, a w jej trakcie okazał się wytrawnym żeglarzem i energicznym dowódcą, realizującym z żelazną wytrwałością swój zamiar, mimo trudności tak ze strony współuczestników wyprawy, jaki samej przyrody. Odkrytą przez siebie cieśninę (obecnie Cieśnina Magellana) pokonał w czasie 5 tygodni, a późniejsi żeglarze płynęli przez nią po kilka miesięcy.

W okresie od XVI do XX w. imieniem Magellana nazwano wiele obiektów, zwłaszcza geograficznych i astronomicznych. Zachował się opis wyprawy dokonany przez jej uczestnika, Włocha A. Pigafetta (bogatego turystę, który zapłacił za umożliwienie mu wzięcia udziału w wyprawie Magellana), wydany 1800 w Mediolanie Primo viaggio intorno al globo terraqueo... i 1992 w Polsce Relacja z wyprawy Magellana dookoła świata.

Ferdynand Magellan