CZWARTA WYPRAWA 1502-1504

Czwarta wyprawa składała się z 4 statków i 150 osób załogi. Zamierzeniem Kolumba było znalezienie przejścia na wody, które ostatecznie miały go doprowadzić do Indii. Przejścia tego spodziewał się na zachód od Kuby i tam właśnie się skierował. Odkrył i opłynął wschodnie wybrzeża Ameryki Centralnej, od obecnego Hondurasu na północy po Przesmyk Panamski na południu. Mimo usilnych prób nie zdołał odnaleźć wodnego przejścia na zachód. Straciwszy dwa z czterech statków, zrezygnowany powrócił na Kubę, a następnie na Jamaikę. Ziemie odkryte przez Kolumba nie miały nic wspólnego z bogatymi Indiami.

Tymczasem z Hispanioli dochodziły wieści o buntach i egzekucjach dokonywanych na szlachcie. Kopalnie złota w środkowej części wyspy okazały się być bardzo bogate, lecz Kolumb zezwolił na wydobywanie tylko niewielkiej ilości złota. Poza tym dużą część zdobyczy odliczał na rzecz skarbca królewskiego oraz dla siebie. Ponieważ zaś sam nie spieszył się z przywiezieniem dóbr do Kastylii i wstrzymywał wypłatę pensji kolonistom, zaczęły się sypać na niego oskarżenia. Zarzuty przeciw Kolumbowi gromadziły się latami. Szlachta hiszpańska, która z odkrytych przez Kolumba terenów powróciła z niczym, publicznie oskarżała admirała, twierdząc, że odkrył kraj oszukaństwa i nieszczęść.

Na Hispanioli uknuto spisek przeciw Kolumbowi, wtrącono go do więzienia i po dwóch miesiącach odesłano do kraju. Gdy przybył do Kastylii 25 XI 1504, uwolniono go, obiecano przywrócenie wszystkich praw, które utracił, jednak obietnic nigdy nie dotrzymano. Zmarł w zapomnieniu 20 V 1506 w Valladolid.

Krzysztof Kolumb